środa, grudzień 19, 2018
 • Gdzie Bóg jest na pier­wszym miej­scu, tam wszys­tko jest na swoim miejscu.

 • 1
 • 2
 • 3

Aktualności

 • Rekolekcje Wielkopostne 2016

  Od niedzieli 6 III rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Prowadzi je x. Piotr Chmielecki SCI (sercanin)   Rekolekcje parafialne: Niedziala 6 III - wszystkie Msze św. z nauką rekolekcyjną; Poniedziałek Czytaj Więcej
 • Spowiedzi Wielkopostne

  Czas Wielkiego Postu jest również okresem spowiedzi przed świętami Wielkanocnymi. Ważne jest, abyśmy przygotowali się do spowiedzi, a nie podchodzi do niej z marszu i bez refleksji. Pięć warunków dobrej Czytaj Więcej
 • Wielki Post 2016

  Środa Popielcowa rozpoczyna 40 dniowy okres Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia, czas przygotowania na święta Wielkanocne. W Wielkim Poście zapraszamy na Nabożeństwa Pasyjne. W każdy piatek Droga Czytaj Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14

Nasze Kościoły

 • Fara Ostrzeszów
 • św. Mikołaja
 • św. Wawrzyńca

Kościół Farny pw. NMP. Wniebowziętej. Późnogotycki kościół  ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Początkowo składał się tylko z prezbiterium i zakrystii, w 1360 r. dobudowano nawę kościoła. Po zniszczeniach (pożar w końcu XV wieku i najazd szwedzki w połowie XVII w.) kościół odbudowano w latach 1721-1723. W 1939 r. w oknach założono witraże w stylu gotyckim. Kościół ozdobiony jest freskami fundowanymi przez ostrzeszowskich mieszczan od XIV do XIX wieku. Ołtarze w stylu barokowym, w głównym znajduje się kopia obrazu słynnego malarza hiszpańskiego Murilla Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, a w łuku tęczowym rzeźby z drewna lipowego prawdopodobnie dłuta Albrechta Dürera.

Na przykościelnym cmentarzu, z prawej strony od bramy wejściowej, znajduje się krzyż z drewna gruszy, z którym wiąże się legenda. Mówi ona o tragedii pastuszka, który zginął z ręki brata. Z gruszki, którą miał w kieszeni, wyrosło drzewo w kształcie krzyża wskazując miejsce wiecznego spoczynku chłopca. Wewnątrz krzyża umieszczona została rzeźba przedstawiająca Chrystusa Frasobliwego autorstwa Jerzego Kupczyka. KAI

 

fara-img

Kościół p.w. św. Mikołaja w Ostrzeszowie

Patron kościoła - św. Mikołaj Bp Późnogotycka rzeźba wykonana w latach 1500 – 1510 r. Jest jednym z najbardziej cennych elementów wystroju świątyni, umieszczona w głównym ołtarzu barokowym.

Kościół p. w. św. Mikołaja, usytuowany we wschodniej części miasta na przedmieściu św. Mikołaja, zwanym tak od czasu ustanowienia przez księcia Władysława Opolskiego wójtostwa w położonej koło Ostrzeszowawsi Bertołdowa. Kościół był wzmiankowany w 1659r. Zachowana do dziś drewniana budowla z drzewa modrzewiowego została wzniesiona w 1758 roku. O czym świadczy napis na chórze muzycznym. Kościół św. Mikołaja stanowi przykład tradycyjnego drewnianego budownictwa. Składa się on z prostokątnej nawy i węższego zamkniętego trójbocznie prezbiterium z niewielką zakrystią od południa. Od zachodu do nawy przylega niewysoka wieża. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII w. Należą do niego późnobarokowe ołtarze: główny (1771) oraz dwa boczne, ambona z drugiej połowy XVIII w. oraz liczne obrazy.

fara-img

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Olszynie

Wzniesiony w latach 1820-21.

Konstrukcji szkieletowej, o tynkowanych polach wypełnionych cegłami. Orientowany. Do prostokątnej nawy przylega nieco węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, z murowaną zakrystią od północy. Przy nawie od zachodu kruchta. Dachy kryte gontami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zwieńczona hełmem cebulastym. Wewnątrz stropy belkowe.

W manierystycznym ołtarzu głównym z 1650 r. wczesnobarokowy obraz św. Wawrzyńca z 1797 r. Ołtarze boczne z XVIII w. z obrazami św. Marii Magdaleny i św. Jana Nepomucena z 2 poł. XVIII w. Na belce tęczowej późnogotycki krucyfiks z początku XVI w.

Sample Content 3

In erat. Pellentesque erat. Mauris vehicula vestibulum justo. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Nulla pulvinar est. Integer urna. Pellentesque pulvinar dui a magna. Nulla facilisi. Proin imperdiet. Aliquam ornare, metus vitae gravida dignissim, nisi nisl ultricies felis, ac tristique enim pede eget elit. Integer non erat nec turpis sollicitudin malesuada. Vestibulum dapibus. Nulla facilisi. Nulla iaculis, leo sit amet mollis luctus, sapien eros consectetur dolor, eu faucibus elit nibh eu nibh. Maecenas lacus pede, lobortis non, rhoncus id, tristique a, mi. Cras auctor libero vitae sem vestibulum euismod. Nunc fermentum.

Mauris lobortis. Aliquam lacinia purus. Pellentesque magna. Mauris euismod metus nec tortor. Phasellus elementum, quam a euismod imperdiet, ligula felis faucibus enim, eu malesuada nunc felis sed turpis. Morbi convallis luctus tortor. Integer bibendum lacinia velit. Suspendisse mi lorem, porttitor ut, interdum et, lobortis a, lectus. Phasellus vitae est at massa luctus iaculis. In tincidunt.

Integer fermentum elit in tellus. Integer ligula ipsum, gravida aliquet, fringilla non, interdum eget, ipsum. Praesent id dolor non erat viverra volutpat. Fusce tellus libero, luctus adipiscing, tincidunt vel, egestas vitae, eros. Vestibulum mollis, est id rhoncus volutpat, dolor velit tincidunt neque, vitae pellentesque ante sem eu nisl. Donec facilisis, magna eget elementum pellentesque, augue arcu aliquet eros, eget convallis mauris ante quis magna. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Aenean et libero. Nam aliquam. Quisque vitae tortor id neque dignissim laoreet. Duis eu ante. Integer at sapien. Praesent sed nisl tempor est pulvinar tristique. Maecenas non lorem quis mi laoreet adipiscing. Sed ac arcu. Sed tincidunt libero eu dolor. Cras pharetra posuere eros. Donec ac eros id diam tempor faucibus. Fusce feugiat consequat nulla. Vestibulum tincidunt vulputate ipsum.

Nullam eget neque. Nullam imperdiet venenatis ligula. Integer a leo. Nunc consectetur. Maecenas sem. Proin vulputate, massa vel volutpat laoreet, purus erat pretium ligula, eget varius arcu nibh sed libero. Fusce ante. Nullam interdum aliquet metus. Ut ultrices vestibulum tellus. Praesent quis erat. Nam id turpis sit amet neque cursus luctus. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Quisque id tortor. In vitae sapien. Nunc quis tellus.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Informacje o plikach cookies

Pliki cookies (tzw. ciasteczka):

Ciasteczka są to pliki umożliwiające przechowywanie informacji lub uzyskanie dostępu do informacji już wcześniej zachowanej w urządzeniu końcowym Użytkownika. Ciasteczka najczęściej zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Wykorzystanie ciasteczek:

Nasza serwis używa ciasteczek, które wykorzystywane są między innymi do zapamiętywania preferencji Użytkownika, w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania naszego serwisu. Ciasteczka nie przechowują danych osobowych.

Wyłączenie ciasteczek:

Przeglądarka internetowa domyślnie zezwala na przechowywanie ciasteczek w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących ciasteczek w ustawieniach przeglądarki internetowej. Zmiana może dotyczyć: automatycznej blokady obsługi ciasteczek, wymuszenia każdorazowo zgody na przechowanie informacji (poniżej zostały zamieszczone adresy stron, na których zamieszczone są opisy jak dokonać zmiany). Włączenie blokady obsługi plików cookie może spowodować utrudnienia w korzystaniu z serwisu.

Adresy stron opisujących wyłączenie lub zmianę ustawień dla niektórych przeglądarek internetowych:

Mozilla Firefox

Opera

Google Chrome

Internet Explorer

Safari